Uygulama

Android Telefonunuzun Hızına Hız Katmak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey

Tüm telefonlar, zaman geçtikçe ve kullandıkça yavaşlayabilir. Telefonunuzu kullanmaya devam etmek istiyorsanız, neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Android telefonunuzun hızlı olmasını istemez misiniz? Telefonunuzun donmasından bıkmadınız mı? Telefonunuzu değiştirmek yerine kullandığınız telefonunuzda yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte android telefonun hızını arttırmak için yapabileceğiniz şeyler.

Önbelleğe Alınmış Verileri Temizleme

Önbellek Temizleme
Önbellek Temizleme

Temizlemek üzere olduğumuz önbelleğe alınmış veriler, uygulamaların ve oyunların daha hızlı bir şekilde açılmasını sağayacak bilgileri depolar. Aslında bu durum telefonların daha hızlı çalışmasını sağlamakta fakat siz bir siteye girdiğinizde önbelleğe alınan bir görsel siz bu siteye bir daha girmediğiniz sürece kullanılmaz. Yani önbelleğe alınmış verilerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Önbelleğe alınmış verileri Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Bilgisi > Depolama / Önbelleği Temizle şeklinde temizleyebilirsiniz.

Tarayıcınızı Değiştirin

Android İnternet Tarayıcıları

Android telefonlarda kullanabileceğiniz onlarca tarayıcı var. Mozilla’nın son yaptığı güncellemelerden sonra güzel bir hıza ulaştı. Bunun yanı sıra Android’in sahibi Google’ın yaptığı Chrome tarayıcısına da şans vermek gerekiyor. Eğer Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız ve bu tarayıcınızı hızlandırmak istiyorsanız, Google Chrome’daki ‘Veri Tasarrufu‘ modunu etkinleştirin. Ayarlar> Veri Tasarrufu> Açık  şeklinde bunu yapabilirsiniz. Veri tasarrufunu açtığınızda gezdiğiniz sitelerde bulunan görsellerin kalitesi biraz düşecek fakat internet sitelerinin hızı artacaktır.

Telefonunuzu Güncelleyin

Samsung Güncelleme
Android Güncelleme

Android tarafında her ne kadar güncellemeler geç veriliyo olsada elinize geçen güncellemeyi direkt indirin. Yaptığınız her yeni güncellemede bir çok performans iyileştirmesini olacağı için telefonunuz daha hızlı çalışacaktır. Telefonunuza gelen yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar> Cihaz Hakkında> Yazılım Güncelleme kısmından bakabilirsiniz. Eğer yeni güncelleme yoksa bunu manuel olarak yapmanın bir yöntemi var.

Android ve Custom Rom (Manuel Güncelleme)

Miui Custom Rom
Android Custom Rom

Eğer uzun zamandır  Yazılım Güncelleme sayfasında bir güncelleme gözükmüyorsa veya telefonunuzun görünümünden sıkıldıysanız android telefonunuza custom rom yükleyebilirsiniz.

Ana Ekranınızı Temizleyin

telefonun ana ekranı
Android Ana Ekranı

Eğer ana ekranınız bu şekilde doluysa bu cihazınızın yavaşlamasına sebep olabilir. Özellikle ana ekranınızda widget yani araçlar bulunuyorsa özellikle gereksiz olanları kaldırmalısınız. Her ne kadar Android cihazların en güzel tarafı widget (araçlar) olsada bu araçlar telefonunuzu yavaşlatıyor. Android’in diğer güzel tarafı olan uygulama çekmecesini kullanın. Yani ana ekranınıza çok az uygulama ve araç koyun ve bir şeyi açmanız gerektiğinde uygulama çekmecesinden açın. Bu telefonunuzu hızlandıracaktır.

GPU İşlemci Gücünü Kullanın 

Samsung GPU
Android GPU

Öncelikle söylememiz gerekirki bunu yapmanız daha fazla şarjınızın gitmesine sebep olacak. Eğer oyun oynarken şarj önemli değil yeterki hızlı olsun diyosanız bunu yapabilirsiniz. Gelişmiş Ayarlardan GPU’yu açarak telefonunuzun hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Otomatik Senkronizasyonu Kapatın

 

Android Senkronizasyon Kapama
Android

Senkronizasyon, kullandığınız uygulamaların arkaplanda senkronize olmasını sağlar. Yani yeni bir e-posta geldiğinde bildirim almanızı senkronizasyon sağlar. Senkronizasyon her an yeni bir bildirim olup olmadığını kontrol ettiği için telefonunuzuz yavaşlamasına ve şarjınınız hızlı bitmesine sebep olur. Kısa süreli olarak kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

ArkaPlanda Açık Olan Uygulamaları Kapatma

Android 9 Arkaplan İşlemleri
Arkaplan İşlemleri

Siz farkında olmadan uygulamalar arkaplanda işlem yapmaya devam eder ve bu sizin telefonunuzun yavaşlamsına sebep olur. Ayarlar> Uygulamalar> Uygulama Bilgisi> Durdur ile yapacağınız bu işlem sayesinde istediğiniz uygulamayı durdurabilirsiniz. Durdurulan uygulama ana ekrandan tekrar açılana kadar arkaplanda çalışmaz. Yani uygulamayı tekrar istediğiniz zaman açabilirsiniz. Örneğin Facebook uygulamasını kapattığınızda siz uygulamaya girene kadar bildirim gelmez ve arkaplanda güç tüketmez.

Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Android Fabrika Ayarları
Android Fabrika Ayarları

Eğer uzun zamandır cihazınızda donmalar oluyorsa ve ne yaptıysanız düzelmediyse son çare olarak bu yola başvurabilirsiniz. Her cihazda farklı bir şekilde yapılan bu özellik için internette Cihaz Adı Format Atma araması ile veya Ayarlar> Telefon Hakkında> Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği ile ulaşabilirsiniz.

Editör

Viewitch Editörü