Faydalı Bilgiler

AÖF Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı?

 

Açıköğretim fakültesini tercih eden pek çok kişi ya çalıştığı kurumda yükselmek ya örgün öğretim için yeterli puanı alamamaktan ya da ikinci bir üniversite okuyarak ilgi ve becerileri arttırmak amacı ile sınava girmektedir. Açıköğretim öğrenci profiline bakıldığında ise büyük bir çoğunluğun halihazırda yetişken ve bir çalışma hayatının olması nedeni ile sınava çalışmakta güçlük çekmektedirler. Durum böyle olunca sınav öncesinde her biri 250 sayfadan oluşan kitaplara çalışmak hayal gibi kalmaktadır. Ancak AÖF ders çalışma programı yapan bireyler kısa zamanda sistemli bir çalışma ile birlikte sınavda çok daha başarılı olabilmektedir.

AÖF ders çalışma programı Nasıl Hazırlanır?

AÖF ders çalışma programı hazırlanırken ilk adımda kesin saatler belirlenmemelidir. Kesin saat belirlemek saatin kaçırılması halinde kişinin motivasyonunu bozmakta olup ders çalışmak için isteğin kalmaması anlamına gelmektedir. Ders programında yer verilen dersler için kısa notlar ve yardımcı kaynaklar edinerek çalışmak başarı oranını %75 arttırdığı bilinmektedir.  Bunun yanında çıkmış sorular mutlaka çözülmelidir. Çünkü her sene hazırlanan sorularda önceki yıllara ait en az 3 ya da 5 soru tekrara sorulmaktadır. Bunun haricinde ders programı oluşturmaya ve oluşturulan ders programına uygun bir şekilde sınavdan en geç 1 ay önce çalışılması gerekmektedir. Her ne kadar kısa özetler halinde çalışılacak olsa tüm dersler toplandığında oldukça büyük bir bilgi yoğunluğu olacak ve hepsine yeterince çalışmak çok fazla zaman alacaktır.

AÖF Ders Çalışma Programı Ne Kadar Önemli?

KPSS'de A Grubu mu B Grubu mu?

AÖF ders çalışma programı yapılması AÖF sınavları için çok büyük bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise geçme notuna vizenin %30 etki etmesidir. Yani öğrenciler vizeden ne kadar yüksek puan alırlarsa finalde o kadar rahat olurlar. Ayrıca vize konuları çok daha az olacağı için ve finalde vize konuları da yer alacağı için finalden yine de belirli bir puan alınabilmektedir. Bu durumda vizeye daha çok ve sistemli bir şekilde çalışmak çok daha sağlıklı bir hamle olacaktır. Öte taraftan sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için tam olarak cevabı bilinmeyen sorularda yakın cevabı işaretlemek yerine boş bırakmak daha iyi bir tercih olacaktır.

Misafir

Bu içerik ismini belirtmek istemeyen bir yazar tarafından yazılmıştır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın