Faydalı Bilgiler

Hayvana Şiddet İnsanlık Suçudur.

“Hayatımı tamamen hayvanlara yardım etmeye adamamın sebebi; halihazırda onlara zarar vermeye kendini adamış bu kadar çok insanın olması.” der Buddy Greyhound.

Dünya kocaman bir gezegen. Her canlıya yetecek kadar büyük ve kaynak bakımından çok zengin. Homo sapiens ile birlikte aynı dünyayı paylaştığımız hayvanlara evrenin efendileri olduklarını ispat etmek için her şeyi yaptı insanlar. Zamanla insan merkezciliği ve türcülük kanıksandı, kabul gördü. Hayvanlar etinden, sütünden, kemiğinden, tüyünden, kılından, dişinden faydalanmak amacı ile katledildiler. Sömürüldüler.

Hayvan hakları yok sayılarak, yapılan her türlü eziyet meşru hale getirildi. Onların yaşam hakkı olduğunu kabul etmedi insanlar. Evet hayvanlar içgüdüleri ile hareket ederler, doğa onları diğer hayvanlardan ve doğadan gelebilecek tehlikelere karşı kodlar ancak Aristoteles’in tanımıyla düşünen hayvanlara karşı bir kodlamaları yoktur. Bu yüzden insan zulmüne karşı bir savunma geliştiremezler.

 

 

 

Hayvanlara Zarar Verenlere Engel Olun!

Halen dişleri için avlanan filler, kürkleri için canlı canlı derileri yüzülen vizonlar, astragan kürkler için annesinin karnından canlı canlı alınan kuzular, bir çok alanda kullanılmak için yağları uğruna öldürülen balinalar, sirklerde insanları güldürmek için çeşitli işkenceler altında eğitilen hayvanlar, bahisçilerin ve sahiplerinin ceplerini doldurmak üzere yarıştırılan, dövüştürülen hayvanlar, sapık insanların cinsel arzularına kurban giden hayvanlar… Bunlar sadece buz dağının görülen kısmı. Peki ya görünmeyen kısmı?

Evet, aynı dünyayı paylaşıyoruz ve dünya artık mavi değil. Dökülen hayvanların kanlarıyla kızıl. Hem de kızılın en vahşi tonunda, dönmeye devam ediyor.

Peki ya ülkemiz? 5199 numaralı kanunla düzenlenen hayvan haklarında Türkiye’nin dünya genelinde durumu ise istatistiklere bakıldığında pedofili ve hayvanlara kötü muamele sebebiyle ilk üçte. Eksiklerden biri de hayvan hakları ihlallerinde hapis cezasının olmayışı. Yaşanan bazı eziyet olayında olduğu gibi suçlu kişi para cezasını ödeyerek, hapse girmeden suçlamalardan kurtulabiliyor. Ceza bedelleri ise her yıl belirlenerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ilan ediliyor. Utan Türkiye diye son avazımıza kadar sesimizi duyurmaya çalışsakta kanunlar değişmediği sürece sadece ve sadece bağırmış olacağız o kadar.
Hayvana şiddet caniliktir, cinayettir. Hayvana tecavüz sapkınlıktır. Bunları görüp susanlar da kötüdür. Çünkü kötülüğün yanında yer almışlardır.

Orta asyada fillerin ağladığına inanılır. Filler ölen başka bir filin etrafında toplanır ve gözyaşı döker. Koca cüsseleri ile insanlığa verdikleri tek tepki budur. Artık filler yalnız ağlamıyorlar kanlarıyla dünyayı ve türkiye’yi sulayan milyonlarca hayvan da göz yaşları ile onları yalnız bırakmıyor.
Geriye cani ve sapık insanların yaptıklarından utananlar kalıyor. Üzgünüz güzel canlılar, güzel hayvanlar dünyayı sizin için cennete çevirmek yerine, sadece varlığınızla, dostluğunuzla güzellik kattığınız dünyada cehennemi yaşatıyorlar.

Dünya aslında bizim değil. Dünya sizin. İnsanlık sizin dünyanızı kuşatmış kanlı bir ordu. Acımasız bir savaşta canilik silahına karşı sadece kötülük beklemeyen gözlerinizde ki o çaresiz bakışlarınız tek silahınız.
Bu adil değil. Hiç değil.

Utan insanlık!

Uludağ Sözlük'den @Ankoz'un Entrysi

Aşağılayıcı ve küfür olarak halk dilinde bir “hayvan” tabiri vardır ama, artık bu kelimenin olumsuz olarak kullanılan bu algısı kaldırılıp yerine “insan” kelimesi getirilmeli. Hayvana ne kadar iç güdüleri ile hareket edebilen bir varlık olarak da ele alsak, biz düşünen insanlardan daha akıllı ve ahlaklı davrandıkları kesin.

Bilgi ve Kaynak

Uludağ Sözlük'den @bb sinatra'nın Entrysi

Bu durumun toplumsal olarak bi harekete dönüşmesi o toplumun içerisinde sosyopatların bulunuduğu ve onlara göz yumanlar varsa onlarında sesisz kalarak bu adiliğe ortak olduklarını gösterir…

Bilgi ve Kaynak

Fio

Fularli.net Editörü ve Zengin Sözlük Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın