Spor

Koşu Öncesi Isınma Hareketleri

Koşmanın faydalarını bilmeyen yoktur. Ancak hazırlanmadan koşmanın zararlarını  bilmeyen çok.  Zira koşuya heves edip birkaç gün sonra bacağına giren kramptan dolayı bir daha koşmayacağını söyleyen insanlara tanıklık ediyoruz. Koşu öncesi ısınma hareketleri, bedeninizin koşuya hazırlanmasını sağlar. Arabanızla ilerlerlerken ikinci vitese geçmeden altıncı vitese geçemediğiniz gibi, ısınmadan da koşamazsınız. İşte koşu öncesi minimum 10 defa gerçekleştirmeniz gereken 5 adet, koşu sürecinden alacağınız keyfi katlayacak ısınma hareketleri:

  • Jumping Jack

 Bu ısınma hareketini kollarımız ve bacaklarımız uyumlu bir şekilde yanlara doğru açıp yine uyumlu bir şekilde kapatarak icra edebiliriz. Tüm vücut kaslarının ısınmasını sağlayan bu egzersiz olmadan ısınmayın.

 

  • Burpee

Çeşitli modelleri olan burpee hareketi de çeşitli kas gruplarını çalıştırıp nabız hızını yükseltir. Ayakta durarak, ayaklar biraz açık bir şekilde başlanır. Yere eğilinir ve eller yere dayanarak bacaklar geriye fırlatılır. Bu esnada vücut düz olmalıdır.  Sonra ayaktaki hale dönmek için ayağa kalkılır ve başlangıç pozisyonuna dönülür.

  • Squat

Arkanızda bir sandalye varmış gibi kalçanızı dışarı vererek çömelin ve bacakları omuz hizasında açın.  Elleriniz göğüs hizanızda kavuşsun. Bu esnada ellerinizde bir ağırlık olabilir.  Topuklardan güç alarak ayağa kalkın ve hareketi tekrarlayın.

  • Line Jumps

Bu ısınma hareketine ayakta dik bir pozisyonda durarak başlanır. Kendinize hayali düz bir çizgi belirleyip, çizginin sol tarafına geçin.  Devamında hızlı şekilde çizginin bir sol tarafına bir sağ tarafına atlayın. Nabzınız el verdiği sürece devam edin.

  •  Lunge

Bu ısınma hareketine ayakta dik durarak ve bacaklar omuz genişliğinde açılarak başlanır. Sağ veya sol bacak 90 derece yerde açılıp diğer bacak yere değmeyecek şekilde durulur. Ayağa kalkılır ve diğer bacakla devam edilir.

 

Sözlüklerde koşu öncesi ısınma hareketleri ile ilgili Entryler;

Galatasaray Sözlük'den @Cynemernes'in Entrysi

sporun her branşı için son derece önemli egzersizler bütünüdür. kasları esas idmana ya da müsabakaya hazırlama amaçlı gerçekleştirilir. önemlidir çünkü sakatlık riskini azaltır.

Bilgi ve Kaynak

Ekşi Sözlük'den @Tenochtitlan'ın Entrysi

spor yapmadan önce kasları ısıtmak için yapılan hareketlerin tümü.

Bilgi ve Kaynak

Ekşi Sözlük'den @Anorgazmik hayat'ın Entrysi

kesinlikle gereklidir. ancak doğru yapılmadığı zaman negatif yönde de etki edebilen bir durumdur. örneğin statik esneme dediğimiz kasın çekilerek uzatılıp belirli bir süre beklediğimiz esneme türü yapılan araştırmalara göre antrenmana katkı sağlamak yerine performans düşüşüne yol açıyormuş. ancak bu statik esneme gerekli değil anlamına gelmiyor tabi ki.

Bilgi ve Kaynak

Kozmos

Viewitch Editörü

Bir cevap yazın