Spor

Koşuya Başlama Rehberi

Artık spor anlamında bir şeyler yapmanın vakti gelmedi mi sizce de?  Fakat gözünüz korkuyor, çekiniyor ya da çok zamanınız olmadığı için tedirginsiniz.  İşte interaktif sözlüklerden yapılan alıntılar ve Viewitch yorumuyla ‘Koşuya Başlamak

Koşmayı seven tam seviyor, sevmeyenin ise alakası olmuyor. Toplum olarak da biraz tembeliz. Ancak koşmak öyle bir egzersiz ki, belki de dünyanın en popüler egzersizi, üstelik ücretsiz de! Sadece koşuyorsunuz. Bu kadar. Pahalı spor salonlarına, uçuk fiyatlar veren antrenörlere gitmenize de gerek yok. İnsan nasıl içgüdüsel olarak yürüyorsa, aynı şekilde de koşuyor. Öğrenilmesi gereken fazla bir şey yok bu bakımdan. Ancak yine de bilinmesi gereken bir takım şeyler yok değil.

Şu saniyelerde koşuya başlamak isteyen binlerce insan var sizin gibi. Emin olun yalnız değilsiniz. Öncelikle koşunun faydalarından bahsedelim, bu konuda kararsız olanlar bu yazıyı okuduktan sonra kararını sorgulamayı bir kenara bırakacaktır ve garanti ediyoruz, hayatı boyunca 1 kilometre koşmamış biri de olsanız bu yazıdan sonra ‘‘BAŞLIYORUM!” diyeceksiniz.

Koşuya Başlamak için 6 Sebep:

  1. Koşmak ücretsizdir.
  2. Koşmak kalbinizi güçlendirir, büyütür.
  3. Koşmak, ortalama her 1 kilometrede 100 kalori yakmanızı sağlar.
  4. Koşmak veya koşu alışkanlığı edinmek stres düşmanı olduğu gibi sizi zinde ve dinç tutar.
  5. Koşmak kilo vermenize yardımcı olur, fit bir görünüme erişmenizi sağlar ve nefes kontrolünüz artar.
  6. Koşmak diz veya bacak problemleri riskini azaltır. Olası sakatlıkların önüne geçer, bilinenin aksine koşmak dizlere zarar vermez.

Peki bu kadar yararı varken hala ‘iki günde bir 30 dakika koşamayacak kadar zamanımız yok mu gerçekten?’’ diye soralım kendimize. Eminiz ki 30 dakikamız var. Kendi iç sağlığımız ve beden bütünlüğümüz için öncelikle.

Gelelim nasıl başlanacağına, nasıl devam ettirileceğine ve başlarken yapılacaklara.

Öncelikle bu kararınız için tebrik ederiz. Kendiniz için mükemmel bir yatırım yapıyorsunuz. Bunu zamanla daha iyi anlayacaksınız. Biz bu konuda size yardımcı olmak için varız. Başlayalım!

Kural 1: Koşuya uygun giysi ve ayakkabılarınız olmalı.

Küçük gibi gelen detaylar 3 gün sonra koşudan soğumanıza sebebiyet verebilir. O detaylardan biri de giysileriniz ve ayakkabılarınız. Terinizi vücudunuzda tutmayan ya da emmeyen tişörtler tercih edin. Spor ayakkabısı değil, koşu ayakkabısı kullanmalısınız. Ayağınızın yapısına göre, yere basış şeklinize ve bütçenize göre bir ayakkabı alın. Çok renkli ya da çok pahalı bir ayakkabı size uygun olmayabilir. Alacağınız koşu ayakkabısı, ayak sağlığınız için büyük önem arz ediyor. Bir numara büyük alın mümkünse. Çünkü koşarken ayağınızın numarasına göre aldığınız ayakkabı ayağınıza değdikçe ayak parmaklarında nasır oluşumu ihtimali artıyor. Bu da süreçle ayaklarınızın daha çabuk yorulmasına, hatta zedelenmesine ve basamayacak hale gelmesine yol açıyor.

Kural 2: Beslenmenize dikkat edin.

Sağlıklı, fit ya da daha mutlu bir insan olmak için koşarız. Koşarken de kalori yakarız. Ancak yakılan kalorileri veya yorgunluğu koşu sonrası koca bir tabak spagetti yiyerek ödüllendirmiş olmayız. Boşa koşmuş oluruz sadece. Koşudan önce ve koşudan sonra yediklerimiz en az koşu kadar önemli. Koşudan yaklaşık 1 saat önce yemek yemeyi bırakın. Çok açsanız bir elma yiyebilirsiniz.  Zaten akşam koşuyorsanız akşamları çok yememelisiniz. Koşu sonrası da bol su tüketmelisiniz. Yine çok acıktıysanız çorba, salata gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

Kural 3: Isınma hareketleri yapın.

Koşuya başlamadan önce muhakkak kaslarınızı ısıtın. Isınmadan koşuya başlamanız halinde şiddetli kramplarla karlışalabilirsiniz ya da çabuk yorulabilirsiniz. Koşarken bir tüy gibi hafif hissetmek istiyorsanız, koşu öncesinde minimum 10 dakika ısının. Isınmadan koşmanız vücudunuz hazır değilken yüklenmeniz demek. Arabada ikinci vitese geçmeden beşinci vitese geçmek gibi. 10 dakika hafif ve orta tempo hızda yürümeni de bir bakıma ısınmanız demek. Temel ısınma hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kural 4: Sakin olun.

Unutmayın, sağlıklı ve mutlu bir insan olmak için koşuyorsunuz. Birden hızlanarak ya da yorulduğunuz anlarda durmayarak koşuyu sadece eziyete çevirirsiniz. Isındıktan sonra yavaş yavaş ritminizi arttırın ve konuşabileceğiniz bir ritmde kalın. Eğer nefes nefese kalmadan düzgün cümleler kurabiliyorsanız o hızda devam edin. Tıkandığınız anda dinlenin ya da ritminizi düşürün. Sizin için uygun hız, rahatça konuşabildiğiniz hızdır. Zamanla koştukça ve vücudunuz güç geliştirdikçe daha hızlı ritmlerde cümleler kurar hale geleceksiniz. Ancak acelemiz yok değil mi?

Kural 5: Durmadan koşun!

Önce bedeninize sonra geleceğinize yatırım yaptığınızı asla unutmayın. Belki hayatınız boyunca verdiğiniz en güzel kararlardan biri koşmaya başlamak olacak ve şunu da unutmayın ki Sağlığa attığınız her adım hayata daha sıkı tutunmanızı sağlayacak.

Sözlüklerde koşuya başlama rehberi ile ilgili Entryler;

Ekşi Sözlük'den @Care drogba'nın Entrysi

ağızdan değil burundan nefes alın. yoksa bir süre sonra dalak şişmesi yaşarsınız. uzun koşu yapacaksanız asla durmayın hafif de olsa koşar pozisyonda seyredin.

Bilgi ve Kaynak

İnstela Sözlük'den @Selenosistein'in Entrysi

rahatlamanın, mutluluğa ulaşmanın kestirme yolu. sıkıntıdan, öfkeden kurtulmanın anahtarı çoğu zaman. hem de sağlık pompalayarak bütün vücuda…

Bilgi ve Kaynak

Zengin Sözlük'den @Kozmos'un Entrysi

bir tür hediye. iki adet sağlam bacağa sahip her insanın ücretsiz olarak gerçekleştirebileceği bir etkinlik. kalbe olan sayısız faydasını bilmeyeni taşlarlar zaten.

Bilgi ve Kaynak

Kozmos

Viewitch Editörü

Bir cevap yazın