Dizi

Sense8 Final Bölümü İncelemesi (Spoilerlı Analiz)

Sense8 1. Sezon ve Sense8 2. Sezon İncelemesi ve Analizi Dahil!

Netflix‘in orijinal dizisi olan Sense8 dizisi, bugün yani 8 Haziran 2018’de ikinci sezona eklenen son bölüm ile birlikte final yaptı. Daha önce ikinci sezon için sezon finali yapıldığından dolayı final bölümü 3. sezon olarak gelecek gözüyle bakılıyordu fakat görünene göre 2. sezonda yapılan sezon finaline ek olarak bir iki buçuk saatlik final bölümüde yayınlanmış oldu.

Bir önceki yazımız olan Sense8 Dizisi Ne Zaman Final Yapacak? ile dizinin 8 Haziranda final yapacağını ve bir sense8 fragmanı yayınladıklarını söylemiştik. Bu arada fragmanı tekrar izlemek isteyenler için incelememize ekleyelim.

Sense8 Türkçe Altyazılı Final Fragmanı

Sense8 Final Bölümü Yönetmenleri Kimlerdi?

Sense8 Yönetmeni Lana ve Lilly Wachowski Kardeşler
Sense8 Yönetmeni Kim?

Sense8 dizisinin yönetmen koltuğunda Lana ve Lilly Wachowski Kardeşler olarak bilinen ve Matrix film serisinden hatırladığımız kardeşler oturuyor.

Sense8 Neden Bitti? Sense8’i Özetlemek Gerekirse..

Sense8 Özeti

2015 yılında ilk sezonunu yayınlayan bilim kurgu dizisi olan Sense8, 2017 yılında ikinci sezonunu yayınlamış ve muhteşem bir sezon finali yapmıştır. İki yıllık sezon arasının sebebi olarak ise 13 farklı ülkede ve toplam 20 farklı şehirde yapılan çekimler ve bunların maliyetleri söylenmişti.

Bu ikinci sezonda yapılan muhteşem sezon finalinin ardından tam üçüncü sezon için sabırsızlıkla beklenmeye başlanmıştı.. Herkesi üzen bir (göklerden gelmeyen) karar açıklandı.  Sense8 3. sezon iptal edilmişti.

Netflix tarafından açıklanan üçüncü sezonun iptali kararından sonra Sense8 hayranları, twitter’da ve diğer sosyal medya sitelerinde #RenewSense8 hashtagi ile iptal kararına sert bir şekilde karşı çıkmıştı.

Tüm tepkilerin sonunda Netflix bir açıklama yapmak ve kızgın hayranları yatıştırmak zorunda kalmıştı. Netflix yaptığı bu açıklama ile birlikte sadece hayranlar için (for our fans) bir film çekeceklerini ve bu filmin final olacağını açıkladı. “Sonuna kadar hep beraber” sloganıyla yayınlanan bu haber hayranları için muhteşem bir haberdi.

Sense8 1. Sezon ve 2. Sezon İncelemesi ( Spoilersız Özet)

Her ne kadar siz buraya Sense8 final bölümü incelemesi için gelmiş olsanızda ben basit bir şekilde dizinin ilk sezonuna değinmek istiyorum. Dizi, Dünya’nın 8 farklı yerinden, 8 farklı kişinin zihinsel ve duyusal olarak birbirine telepatiye benzer bir şekilde bağlanmasını konu alıyor. Ayrıca BPO isimli örgütün bu sensateleri avlamasıda ön planda denilebilir. Bunun dışında bir şey söylemek istemiyorum, buraya kadar spoiler’sız bir şekilde devam ettik sırada spoiler bulunan kısıma.

Sense8 Dizisi Final Özeti ve Sense8 Nasıl Bitti?

Sense8 Son Bölüm Özeti
Sense8 Son Bölüm Özeti

Son sezon finali yani 2. sezon finalinde BPO’un yakaladığı Wolfgang‘in işkencelere maruz kaldığı ameliyat masasından final bölümüne başladık. En son Paris için yola çıkan kümemiz gizli bir evde buluşuyor ve hem BPO‘ya savaş ilan ediyor hemde Wolfgang’ı onların elinden kurtarma planı yapıyor. Ayrıca artık yalnız değiller, BPO’ya karşı gelen tüm duyusallar (kümeler) ile birleşerek daha güçlü bir şekilde çalışıyorlar.

Daha önce izlemiş olduğumuz bölümlerde gözümüze sokulan, karakterlerin farklı olmaları ve farklı dünya görüşleri olması bu sefer gözümüze sokulmadan anlatılmaya çalışılıyor. Fakat bu özel final bölümünde ters giden bir şey var. Daha önce çok fazla cinsel sahne var diye tepki çeken dizide, bu sefer hem sevgilisiyle hemde kocasıyla birlikte olan Kala‘yı görüyoruz. Ayrıca son bölümde bu durumun dizideki tüm karakterler tarafından aşırı normal karşılanması izleyicileri rahatsız etmiş gibi gözüküyor.

Son olarak final bölümünün sonunda Nomi ve Amanita‘nın Eyfel Kule’sinde olan muhteşem düğününü huzur içinde seyrediyor ve birbirleri için yaptıkları muazzam konuşmaları dinliyoruz.

Yine Yeni Yeniden Toplu Seks Sahnesi

Sense8 Seks Sahnesi
Sense8 Seks Sahnesi

Her sezonda görmeye alışık olduğumuz muhteşem ve rahatsız edici bir toplu seks sahnesi izleyerek diziye bu sefer elveda ediyoruz. Bu sefer değil, bu sefer tepki çekmeyeceksin Netflix!

For Our Fans (Hayranlar İçin)

Sense8 Hayranlar İçin Özel Bölüm Ekşi
Sense8 Hayranlar İçin

Yine yapacağını yapan Netflix bir anda son sahnede bu yazıyı yazarak gönlümüzü alıyor ve bizde şeker verilmiş çocuk gibi seviniyoruz. Keşke devam etsen, keşke bir sene daha beklesek ama geri gelsin be Sense8.

Editör

Viewitch Editörü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın