Faydalı Bilgiler

Böbrek Satmamak için Bilmeniz Gereken Zenginlik Duaları

Zenginlik duası

Dua Allah (C.C.) ulaşma araçlarından bir tanesidir. İnsanoğlu manevi zenginlik kadar maddi zenginliğe de ihtiyaç duymaktadır. Allah-ü Teala zengin olan kişilere de sevgi ve muhabbet beslemektedir.

Peygamberler içerisinden bazıları oldukça varlıklı insanlardı. Bunların başında hayvanlarla konuşma özelliği bulunan Hz. Süleyman gelmektedir. Hem sultan hem de peygamber olan Hz. Süleyman oldukça varlıklı bir peygamberdi. Hz. Eyüp’te malı mülkü Allah-ü Teala tarafından sabrının denenmesi için elinden alınana kadar varlığı yerinde olan bir peygamberdir.

İslam dini zengin olmaya ve zenginliğe karşı değildir. Sadece zenginliğin ortaya çıkaracağı nefsani durumlar ve kibir konusunda Allah-ü Teala Müslümanları uyarmıştır. Zengin olup mütevazi kişiliğiyle insanlara faydalı olan birçok Müslüman mevcuttur.

Zengin Olma Duası ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Zengin Olmak için Dua Okunur mu?
Zengin Olmak için Dua Okunur mu?

Zenginlik ayrı bir yük üstlenmektir. Verilen paranın doğru bir biçimde, nefsani isteklere kapılmadan ve kibire düşmeden kullanımı zengin olan kişinin Allah-ü Teala’ya daha fazla yaklaşmasını sağlayacaktır. Her şey gibi varlıklı olmak da bir sınavdır. Allah üretmeyi ve üreten kulunu çok sevmektedir. Bu nedenle Müslümanları çalışmaya yönlendiren ayetler indirilmiştir.

Zenginliği istemek günah ya da ayıp değildir. Her kul Allah (C.C.) zengin olmayı talep edebilir. Allah kulunun gönlüne göre hareket ederek nefsani isteklere yenilecek olan kullarına bu zenginliği vermeye bilir ya da onu denemek için zenginlik bahşedebilir. Her iki durumda da kulun Allah (C.C.)’ına en doğru biçimde ibadet etmeyi bilmesi ve İslami değerlerin dışına çıkmaması gerekmektedir.

Zenginlik Duası ve Peygamber Efendimiz

Hz. Muhammed SAV efendimize kral olan peygamberlerden mi evliya olan peygamberlerden mi olacağı sorulmuştur. Hz. Muhammed SAV efendimiz kendi isteğiyle evliya olan peygamberlerden olmayı seçmiş ve sunulan zenginliği talep etmemiştir. Bu demek değildir ki kulları da aynı yoldan gidecekler.

Her yolun kendine göre farklı zorlukları ve farklı sorumlulukları bulunmaktadır. Kulun seçimini doğru yapması, isteklerini ve dualarını buna göre şekillendirmesi yerinde olacaktır. Zira Allah-ü Teala daima kulunun isteklerine karşı duyarlıdır. İstendiği vakit zenginliği de kuluna verecektir. Kulun burada düşünmesi gereken şey zenginlikle elde edeceği sorumluluğun altından kalkıp kalkamayacağıdır. Unutulmamalıdır ki verilen her bir zerrenin kişi üzerinde hakkı vardır ve bu hak kendisinden sorulacaktır.

Zenginlik Duası

Zenginlik sadece paralı olmak değildir. Varlıklı olmak ile zengin olmak bu noktada birbirine karıştırılmaktadır. Zenginlik daha geniş bir kavramdır ve pek çok zenginlik için dua okunması söz konusu olabilir. Allah (C.C.) kuluna ihtiyacı olan zenginliği verecektir. Aşağıda zengin olmak için okunabilecek bazı dualar ve Esma-ül Hüsnalardan örnekler bulunmaktadır. Bu duaları ve Esmaları sabırla okuyarak gerçek zenginliğe ulaşabilirsiniz.

İslam’a Göre Zengin Olmak için Yapılması Gerekenler

1- Vakıa Suresi: Bol para, rızık genişliği, müreffeh bir yaşam sürebilmek için önerilen Vakia suresi içerisinde cennet nimetleri bulunan kuvvetli bir duadır. Bu dua özellikle kırk gün boyunca okunursa büyük fayda sağlayacaktır. Ömür boyunca okumaya devam edenler hiçbir maddi sıkıntı çekmezler.

2- Şu isimleri sıklıkla çekmeye gayret etmek:

  • Ya Ganiyy – Gani kelimesinin manası bol ve geniştir. Bu esma kulları bolluğa kavuşturur.
  • Ya Şekur – Şükrettikçe rızık artar.
  • Ya Mâlikü’l-Mülk – Kazanılan mal ve mülklerin muhafazası için okunur.
  • Ya Rezzak – Rızık genişliği için çok faydalı bir esmadır.
  • Ya Varis: Rızık ve şeref kazanmak için.

3- Bismillah: Günlük kazancımızı temin ettiğimiz işimize başlarken Besmele çekmek. Her kazancımızda elhamdülillah demek ve bol şükretmek önemlidir. Unutmamak gerekir ki şikâyetler, şikâyet konusu şeyi, şükürler de şükür konusu şeyi artırır.

4- Erken Uyanmak: Sabah güneş doğmadan önce kalkmak ve güneş doğarken kesinlikle uyanık olmak. Bu saatlerde rızıklar dağıtılır. Güneş doğumunda özellikle bir Eûzü ile birlikte üç yüz besmele çekmek bir sene içinde kişiyi zekât verecek seviyeye getirir. Bu uygulamaya her gün devam etmek önemlidir.

Zenginlik Duaları Nelerdir ?  başlıklı bu duamız hakkında sormak istediğiniz sorular varsa bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Misafir

Bu içerik ismini belirtmek istemeyen bir yazar tarafından yazılmıştır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın